OUTOKUMMUN KYLÄYHDISTYKSET

Outokummussa toimii lukuisia aktiivisia, toimeliaita ja vireitä kyläyhdistyksiä. Outokummun kaupunki tukee ja mahdollistaa osaltaan kyläyhdistystoimintaa sekä yhdistysten välistä vuoropuhelua mm. järjestämällä säännöllisesti kylien yhteisiä tapaamisia ja tilaisuuksia:

  • Seuraava Outokummun kyläyhdistystapaaminen on suunniteltu pidettäväksi tammi-helmikuussa 2018 kaupungin Yhdistysillan yhteydessä
Tarkemmat tiedot kyläyhdistysten toiminnasta ja ajankohtaisista tapahtumista löytyvät kätevästi yhdistysten yhteyshenkilöiltä (yhteystiedot ohessa) ja kotisivuilta sekä Pohjois-Karjalan Kylät ry:n ylläpitämästä Kylätieto-portaalista.

Kylätoimijat voivat myös ilmoittaa omista tapahtumistaan maksuttomassa Menoinfo.fi –palvelussa, joka toimii Outokummun kaupungin kotisivujen tapahtumakalenterina.

Outokumpulaisten kyläyhdistysten yhteystietoja:
 
ALAVIN KYLÄYHDISTYS RY.
Siht. Henna Kokkonen, henna.kokkonen@luukku.com
 
HARMAASALO
Siht. Minna Möykkynen Sävänteentie 8, 83500 OUTOKUMPU
 
KUUSJÄRVI
Pj. Antti Hirvonen Pappilantie 5, 83630 KUUSJÄRVI, puh. (013) 553 422 antti.j.hirvonen@gmail.com 
 
RIKKAVEEN KYLÄYHDISTYS RY.
Pj. Liisa Hiltunen Rikkarannantie 126 f, 83500 OUTOKUMPU, puh. 040 5236 490, hiltunen.liisa@gmail.com
info@rikkaranta.fi
 
PALORANNAN KYLÄYHDISTYS RY.
Pj. Heikki Laukkanen Repokiventie 9, 83500 OUTOKUMPU, puh. 040 5647661
hessu944@gmail.com
 
TÖRISEVÄN SEUDUN KYLÄYHDISTYS RY.
Anne Taimela
anne.taimela@atanelmaoy.fi
 
VIURUNIEMEN KYLÄYHDISTYS RY.
Pj. Pasi Heino, Vakka-ahonkuja 5, 83500 OUTOKUMPU, puh. 050 553 5032, pasi.heino@yara.com
Siht. Sini Turunen, puh. 050 465 0654, sini.turunen@outlook.com
Vpj, rahastonhoit. Juha Hirvonen, 040 558 6713, juha.hirvonen@ncc.fi
https://static.xx.fbcdn.net/rsrc.php/yV/r/hzMapiNYYpW.ico
Tervetuloa mukaan kylätoimintaan!

highlight-image