Poimintoja kaupunginvaltuuston kokouksesta 29.9.2025
Joensuun seudun yleiskaavan 2040 rakennemallia esitteli maankäytön suunnittelija Patrik Hämäläinen. Joensuun seudun yhteisen kaavakartan laatimisen keskeisenä tavoitteena on ollut alun perin suunnitella kaupunkiseudun maankäyttö yleispiirteisellä tasolla yhtenä kokonaisuutena ja siten hallita paremmin seudun kehittymistä vetovoimaiseksi, kilpailukykyiseksi ja yhdyskuntarakenteeltaan tarkoituksenmukaisemmaksi. Yleiskaavaan kuuluvat Joensuu, Kontiolahti, Liperi, Outokumpu ja Polvijärvi. Joensuun seudun yleiskaavan 2040 tavoitteita ovat mm. työpaikka- ja teollisuusalueiden kehittäminen, kuntarajat ylittävän yhteistyön syventäminen, nykyisen palveluverkon tukeminen sekä monipuolisia asuin- ja virkistysmahdollisuuksien tarjoaminen tulevaisuudessakin. Nyt kaavan laadinnassa ollaan menossa tavoite- ja rakennemallivaiheessa ja kaavaluonnos on nähtävillä vuonna 2026. Luonnosvaiheessa otetaan kantaa koko alueen maankäyttöön. Kantaa tullaan ottamaan myös mm. lähiraideliikenteeseen. Myös uudet matkailualueet/virkistysreitit ja niiden vaikutukset voidaan huomioida kaavassa.


Outokummun kaupungin kiinteistökatsauksen piti kaupunkirakennejohtaja Jarkko Karvonen. Esityksessään hän kävi läpi kaikki kaupungin omistamat kiinteistöt ja rakennukset sekä niiden suojelumerkinnät. Lisäksi Jarkko Karvonen kertoi kokouksessa tarkemmin vanhan terveyskeskuksen taustatiedoista; mm. historiasta, rakentamisen vaiheista, suojelumerkinnöistä sekä erilaisista vaihtoehdoista, mitä valtuustossa on kartoitettu menneinä vuosina. Vuonna 2021 valtuustossa päätettiin, että Outokumuun rakennetaan kokonaan uusi terveyskeskus. Sotetoiminta rakennuksesta päättyi vuonna 2024. Kokouksessa kaupunginvaltuusto päätti, että vanhan terveyskeskuksen rakennus jätetään kylmilleen. Rakennusta ei oteta kaupungin palvelutuotannon käyttöön, eikä myyntiprosessia jatketa aktiivisesti mutta rakennus on edelleen myytävien kohteiden listalla.

Outokummun kaupungin on mahdollisuus myydä jatkossa Polvijärven kunnalle teknisen johtajan palveluiden hoitamista 50 % työajalla. Asiasta päätti Outokummun kaupunginvaltuusto kokouksessaan. Tällä hetkellä kaupunki suorittaa jo ostopalveluna Polvijärvelle rakennustarkastajan, ympäristönsuojelusihteerin sekä lupasihteerin valmistelu- ja avustavat tehtävät.
Kaupunginjohtaja Päivi Lintumäki kertoi kokouksessa Outokummun kaupungin konsernistrategian työstämisen vaiheista ja mm. tiedonkeruusta kuntalaisilta. Kumpukartta ulottuu vuoteen 2030 saakka ja se kiteytyy lauseeseen ”Outokumpu on hyvinvoivien ihmisten ja yritysten elinvoimainen kaupunki”. Kaupunginvaltuusto hyväksyi kaupunkikonsernin strategian — Kumpukartan — päivittämisen.

Kaupunginvaltuuston kokouksessa jätettiin neljä valtuustoaloitetta:
- Kaupunkikirjaimet Outokumpuun
- Suuri työttömyysprosentti ja vähenevät teolliset työpaikat
- Valtuustoaloite uimahalli ja kuntosali kortti yhdistelmästä
- Väestönsuojien toimintakuntojen tarkistaminen sekä kuntalaisten 72h varautumissuositukseen opastaminen
Seuraa kokouksia livenä tai katso tallenteena
Muistathan, että olet tervetullut seuraaman kaupunginvaltuuston kokouksia paikanpäälle valtuustosalin yleisölehterille tai voit seurata kokousta verkossa. Kaupunginvaltuuston kokoukset striimataan Outokummun kaupungin YouTube-kanavalle ja kokouksen tallenne on katsottavissa kahden viikon ajan.
Striimiin ja tallenteeseen pääset tästä
Esityslistat ja pöytäkirjat löytyvät Dynasty-tietopalvelusta