Outokummun kaupunkiAjankohtaistaLapsivaltuuston kokous 15.9. – seuraa striimiä!

Lapsivaltuuston kokous 15.9. — seuraa striimiä!

Kum­mun kou­lun 6C-luo­kan oppi­laat muo­dos­ta­vat tänä syk­sy­nä lap­si­val­tuus­ton, jon­ka kokous pide­tään kau­pun­gin­ta­lon val­tuus­to­sa­lis­sa maa­nan­tai­na 15.9.2025 klo 10. Lap­si­val­tuus­to kokoon­tuu ker­ran vuo­des­sa ja sii­nä on aina luo­kal­li­nen eri ikä­ryh­män oppi­lai­ta.

Kokouk­sen esi­tys­lis­tal­la on seu­raa­vat asiat:                                                  

  • Kokouk­sen lail­li­suus ja pää­tös­val­tai­suus   
  • Pöy­tä­kir­jan­tar­kas­ta­jat                                                                                        
  • Ajan­koh­tai­set asiat                                                                                              
  • Osal­lis­tu­va bud­je­toin­ti                                                                                      
  • Lap­sie­dus­ta­jien valin­ta Unice­fin Lap­siys­tä­väl­li­sen kun­nan seu­ran­ta­ta­paa­mi­seen                                 
  • Uima­hal­lin uudet väli­neet                    
  • Kokouk­sen päät­tä­mi­nen / seu­raa­va kokous      

Kokous strii­ma­taan Outo­kum­mun kau­pun­gin You­Tu­be-kana­val­le. Strii­miä pää­set kat­so­maan täs­tä!

Lisää ajankohtaisia uutisia

  • Pohjois-Karjalan Metallialan Osaajaverkosto käynnistyi — yksi hakemus avaa oven useampaan yritykseen

    Pohjois-Karjalan Metallialan Osaajaverkosto käynnistyi — yksi hakemus avaa oven useampaan yritykseen

    Joensuun ja Outokummun alueella on käynnistynyt uudenlainen tapa yhdistää metallialan osaajat ja työnantajat. Verkoston idea on yksinkertainen: metallialan osaaja jättää yhden hakemuksen ja pääsee sitä kautta kaikkien verkostossa mukana olevien yritysten tietoisuuteen.

  • Outokummun uusi yhteinen olohuone Maritan Kulma avaa ovensa lauantaina 13.6.

    Outokummun uusi yhteinen olohuone Maritan Kulma avaa ovensa lauantaina 13.6.

    Outokummun sydämeen avautuu uusi kaikille avoin kohtaamispaikka. Maritan Kulma kutsuu kaupunkilaiset mukaan viettämään aikaa, kohtaamaan ja tekemään yhdessä. Maritan Kulma on ensimmäistä kertaa avoinna lauantaina 13.6. klo 10–14 OkuFestin aikaan. Kaikki ovat tervetulleita tutustumaan tilaan ja toimintaan.

  • Vanha Kaivos tarjoaa monipuolisen taidekesän 2026

    Vanha Kaivos tarjoaa monipuolisen taidekesän 2026

    Vanha Kaivos ei ole vain käyntikohde – se on kokemus. Se on paikka, jossa voi pysähtyä, inspiroitua ja nähdä tutut asiat uudessa valossa. Kesän aikana alueella yhdistyvät vaikuttavat taidenäyttelyt, visuaaliset kokeilut ja kädentaitojen juhla, jotka kutsuvat kaikki ikään katsomatta tutkimaan, tuntemaan ja oivaltamaan.