Outokummun kaupunkiAjankohtaistaKommunikaatio-ohjaaja Heli Valjus: jokaisella lapsella on oikeus ymmärtää ja tulla kuulluksi

Kommunikaatio-ohjaaja Heli Valjus: jokaisella lapsella on oikeus ymmärtää ja tulla kuulluksi

Lap­siys­tä­väl­li­nen kun­ta ‑jut­tusar­jas­sa esit­te­lem­me hen­ki­löi­tä, jot­ka työs­ken­te­le­vät arjes­sa outo­kum­pu­lais­ten las­ten ja nuor­ten rin­nal­la ja var­mis­ta­vat, että jokai­nen lap­si tulee näh­dyk­si, kuul­luk­si ja koh­da­tuk­si oma­na itse­nään.

Kuka olet?
Heli Val­jus

Mikä on työ­teh­tä­vä­si?
Toi­min var­hais­kas­va­tuk­ses­sa kom­mu­ni­kaa­tio-ohjaa­ja­na, kier­tä­vä­nä tuki­tii­min eri­tyis­työn­te­ki­jä­nä. Aloi­tin työs­sä syk­syl­lä 2022, kun val­mis­tuin puhe­vam­mais­ten tul­kik­si.

Mil­lai­nen on perus­työ­päi­vä­si ja mil­lai­sia teh­tä­viä työ­hö­si kuu­luu?
Työs­ken­te­len pää­sään­töi­ses­ti joka päi­vä klo 8.00–16.00 (per­jan­tai on vähän lyhyem­pi). Kier­rän kai­kis­sa var­hais­kas­va­tuk­sen yksi­köis­sä ja eska­ril­la. Aamul­la menen aamu­päi­väk­si päi­vä­ko­dil­le tai eska­ril­le ja pidän lap­sil­le yksi­lö tai pien­ryh­mä­tuo­kioi­ta sekä olen muka­na arjen eri tilan­teis­sa ja tar­vit­taes­sa ryh­män tuo­kioil­la. Har­joit­te­lem­me oman kom­mu­ni­kaa­tio­me­ne­tel­män käyt­töä pelien, leik­kien ja musii­kin avul­la. Kes­kiös­sä tuo­kioil­la on osal­li­suu­den ja vuo­ro­vai­ku­tuk­sen vah­vis­ta­mi­nen.

Ilta­päi­vi­sin on pala­ve­rei­ta, suun­nit­te­lua ja mate­ri­aa­lien val­mis­ta­mis­ta .Suun­nit­te­len ja raken­nan kom­mu­ni­koin­tia tuke­vaa ja kor­vaa­vaa mate­ri­aa­lia var­hais­kas­va­tusar­keen ja toi­min­taym­pä­ris­töön. Ope­tan ja ohjaan hen­ki­lös­töä nii­den käy­tös­sä. Pidän myös ope­tus­kie­len tukio­pe­tus­ta. Suo­men kie­len tuo­kioil­la vah­vis­tam­me las­ten val­miuk­sia oppi­mi­seen suo­men kie­lel­lä.

Yksi tär­keä teh­tä­vä­ni on avus­taa lap­sia etä­pu­he­te­ra­pias­sa. Tämä mah­dol­lis­taa lap­sen tuen toteu­tu­mi­sen koko­nais­val­tai­ses­ti ja oikea aikai­ses­ti. Lisäk­si se tukee per­hei­den arkea.

Lyhyes­ti kuvat­tu­na teh­tä­vä­ni on var­mis­taa, että jokai­sel­la lap­sel­la on kei­no osal­lis­tua ryh­män toi­min­taan ja ker­toa itsel­leen tär­keis­tä asiois­ta ja mie­li­pi­teis­tä. Jokai­sel­la lap­sel­la on oikeus ymmär­tää ja tul­la kuul­luk­si.

Mikä on työs­sä­si paras­ta tai antoi­sin­ta?
Paras­ta on se, että työs­sä­ni kes­ki­ty­tään rat­kai­su­jen etsi­mi­seen. Antoi­saa ja pal­kit­se­vaa on se het­ki, kun lap­si sit­keän ja pit­kän har­joit­te­lun jäl­keen pys­tyy ker­to­maan itse aja­tuk­sis­taan, tar­peis­taan ja tun­teis­taan. Sekä osal­lis­tu­maan mui­den muka­na ryh­män toi­min­taan.

Mikä on työs­sä­si haas­ta­vaa?
Kalen­te­rin raken­ta­mi­nen on aina aika­moi­sen pala­pe­lin kasaa­mis­ta. Pal­jon tulee ulkoi­sia muut­tu­jia, jot­ka haas­ta­vat aika­tau­lu­pai­nei­den kans­sa. Mut­ta niis­tä sel­viä­mi­nen on myös­kin antoi­saa 🙂

Mitä moni ei tie­dä työs­tä­si?
Työn­ku­va­ni syn­tyi hank­keen kaut­ta. Kun­tam­me on Suo­mes­sa toi­nen, jos­sa on oma kom­mu­ni­kaa­tio-ohjaa­ja. Ja täl­lä mal­lil­la miten minä toi­min, olem­me tiet­tä­väs­ti ainut.

Mikä on mie­les­tä­si paras­ta Outo­kum­mus­sa?
Tääl­lä on ollut hyvä ja tur­val­li­nen ympä­ris­tö lap­sien kas­vaa. Lap­sien har­ras­tus­mah­dol­li­suuk­sien mää­rä on laa­ja ja luon­toon pää­see ret­kei­le­mään het­kes­sä. Tääl­lä on aktii­vi­sia ihmi­siä, jot­ka halua­vat antaa panok­sen­sa yhtei­sen hyvän eteen.

Mil­lai­sia ter­vei­siä haluat lähet­tää Outo­kum­pu­lai­sil­le?
Some ja teko­ä­ly opet­ta­vat lap­sil­le mitä pitää aja­tel­la. Koke­muk­set ja vuo­ro­vai­ku­tus opet­ta­vat miten pitää aja­tel­la ja toi­mia.
Mei­dän aikuis­ten pitäi­si vähen­tää lap­sil­ta ja nuo­ril­ta digiä ja ruu­tua. Lisä­tään hei­dän maa­il­maan­sa leik­kiä, tari­noi­ta, musiik­kia, lii­kun­taa ja käsil­lä teke­mis­tä.

Kuvituskuva
Kommunikaation tukemiseen

Lisää ajankohtaisia uutisia