Outokummun kaupunkiAjankohtaistaTee kansansairauksien riskitesti

Tee kansansairauksien riskitesti

Kan­san­sai­rauk­sien ris­ki­tes­tin avul­la voit saa­da tie­toa teki­jöis­tä, joi­hin sinun kan­nat­taa kiin­nit­tää huo­mio­ta ris­ki­si pie­nen­tä­mi­sek­si. Saat tes­tin jäl­keen palaut­teen ja vink­ke­jä oman hyvin­voin­ti­si tuke­mi­seen.

Selvitä riskisi tyypin 2 diabetekseen, muistisairauksiin sekä sydän- ja verisuonitauteihin

Kan­san­sai­rauk­sien ris­ki­tes­ti on help­po ja nopea tapa arvioi­da omaa ris­kiä­si sai­ras­tua tyy­pin 2 dia­be­tek­seen, muis­ti­sai­rauk­siin sekä sydän- ja veri­suo­ni­sai­rauk­siin. Tes­ti poh­jau­tuu tut­kit­tuun tie­toon ja on suun­ni­tel­tu tun­nis­ta­maan kes­kei­set kan­san­sai­rauk­sien ris­ki­te­ki­jät.

Miksi tehdä kansansairauksien riskitesti?

Tyy­pin 2 dia­be­tek­sel­la, muis­ti­sai­rauk­sil­la ja sydän- ja veri­suo­ni­sai­rauk­sil­la on yhtei­siä ris­ki­te­ki­jöi­tä. Esi­mer­kik­si kohon­nut veren­pai­ne, kor­kea koles­te­ro­li ja yli­pai­no lisää­vät ris­kiä sai­ras­tua mihin tahan­sa näis­tä sai­rauk­sis­ta.

Ris­ki­tes­tin tar­koi­tuk­se­na on lisä­tä ymmär­rys­tä sii­tä, miten samat teki­jät vai­kut­ta­vat usei­den sai­rauk­sien kehit­ty­mi­seen. Jos ris­ki on kohol­la yhden sai­rau­den osal­ta, se voi vii­ta­ta kohon­nee­seen ris­kiin myös mui­den koh­dal­la.

Tes­ti tukee ter­vey­den itsear­vioin­tia tar­joa­mal­la tie­toa teki­jöis­tä, joi­hin voi omil­la elin­ta­voil­la vai­kut­taa.

Miten riskitesti toimii?

Tes­tin teke­mi­nen vie vain muu­ta­man minuu­tin. Saat heti palaut­teen ja vink­ke­jä, joi­den avul­la voit pie­nen­tää ris­kiä­si sai­ras­tua ja paran­taa arjen hyvin­voin­tia. Tes­ti on täy­sin mak­su­ton.

Tes­ti ei ole lää­kin­näl­li­nen lai­te, eikä sitä voi käyt­tää diag­nos­ti­siin tar­koi­tuk­siin. Tes­ti on tar­koi­tet­tu aikui­sil­le itsear­vioin­nin ja oma­toi­mi­sen hyvin­voin­nin edis­tä­mi­sen tuek­si.

Kan­san­sai­rauk­sien ris­ki­tes­ti on kehi­tet­ty Dia­be­tes­lii­ton ja THL:n yhteis­työ­nä osa­na yhtei­seu­roop­pa­lais­ta JACARDI (Joint action on car­dio­vascu­lar disea­ses and dia­be­tes) ‑han­ke­ko­ko­nai­suut­ta.

Lisää ajankohtaisia uutisia

  • Vuoden 2025 kulttuuri- ja nuorisopalkinnot, Vuoden liikuttaja ‑palkinto sekä liikunnan stipendit on jaettu

    Vuoden 2025 kulttuuri- ja nuorisopalkinnot, Vuoden liikuttaja ‑palkinto sekä liikunnan stipendit on jaettu

    Outokummun kaupungin kulttuuripalkinto 2025 SPR Outo­kum­pu / Hal­loween-tun­ne­lin jär­jes­tä­mi­nen SPR Outo­kum­mun osas­ton vapaa­eh­toi­set ovat kak­si ker­taa jär­jes­tä­neet suu­ren suo­sion saa­vut­ta­neen Hal­loween-tun­ne­lin, jos­sa käy nuo­ria ja lap­si­per­hei­tä niin Outo­kum­mus­ta kuin ympä­rys­kun­nis­ta. Tapah­tu­ma tuo hyvää mai­nos­ta Outo­kum­mul­le, Van­hal­le kai­vok­sel­le ja outo­kum­pu­lai­sel­le yhtei­söl­li­syy­del­le. Tun­ne­lin somis­tus sekä vapaa­eh­tois­ten mas­kee­raus ja puvus­tus on ver­taan­sa vail­la ole­va tai­don­näy­te, joka vuo­sit­tain tun­tuu…

  • Kommunikaatio-ohjaaja Heli Valjus: jokaisella lapsella on oikeus ymmärtää ja tulla kuulluksi

    Kommunikaatio-ohjaaja Heli Valjus: jokaisella lapsella on oikeus ymmärtää ja tulla kuulluksi

    Lapsiystävällinen kunta ‑juttusarjassa esittelemme henkilöitä, jotka työskentelevät arjessa outokumpulaisten lasten ja nuorten rinnalla ja varmistavat, että jokainen lapsi tulee nähdyksi, kuulluksi ja kohdatuksi omana itsenään.

  • Maritan kulmaan haetaan kumppaneiksi yhdistyksiä

    Maritan kulmaan haetaan kumppaneiksi yhdistyksiä

    Maritan kulman eli kaikille avoimen kohtaamispaikan toimintaan etsitään nyt yhdistyksiä kumppanuussopimuksella.