Outokummun kaupunkiAjankohtaistaMonipuolisia työtehtäviä Valmennusympäristö Kuparissa

Monipuolisia työtehtäviä Valmennusympäristö Kuparissa

Outo­kum­mun kau­pun­gin yllä­pi­tä­mäs­sä Val­men­nusym­pä­ris­tö Kupa­ris­sa outo­kum­pu­lai­set työt­tö­mät työn­ha­ki­jat pää­se­vät kokei­le­maan eri­lai­sia työ­teh­tä­viä. Toi­min­nan tavoit­tee­na on tar­jo­ta yksi­löl­li­nen pol­ku koh­ti työ­elä­mää tai opis­ke­lua.

Syy­rias­ta kotoi­sin ole­va Nader Almos­ta­fa oli kuu­kau­den ajan Kupa­ris­sa työ­ko­kei­lus­sa huh­ti­kuus­sa 2025.

- Olen 29-vuo­tias ja olen kotoi­sin Syy­rias­ta. Minul­la on per­he, vai­mo ja nel­jä las­ta, Nader Almos­ta­fa ker­too.

Val­men­nusym­pä­ris­tö Kupa­rin työ­hön­val­men­ta­ja Kata­rii­na Sar­te­suo ker­too, että Nader on teh­nyt työ­ko­kei­lun­sa aika­na moni­puo­li­ses­ti eri­lai­sia työ­teh­tä­viä.

- Nader on ollut esi­mer­kik­si Kupa­rin talk­ka­ri­tii­mis­sä, Erä- ja luon­to­kes­kuk­ses­sa, Arjen apu­ri ‑toi­min­nas­sa, eri­lai­sis­sa kiin­teis­tön­hoi­to­teh­tä­vis­sä ja esi­mer­kik­si siis­ti­nyt pihaa ja hara­voi­nut. Lisäk­si Nader on ollut vas­taa­not­ta­mas­sa Kupa­riin lah­joi­tet­tu­ja lah­joi­tus­ta­va­roi­ta, kor­jan­nut pol­ku­pyö­riä ja ollut jaka­mas­sa hävik­ki­ruo­kaa. Nader on teh­nyt peri­aat­tees­sa kaik­kia mui­ta työ­teh­tä­viä, pait­si keit­tiö­työ­tä.
- Työ­ko­kei­lun aika­na Nade­ril­la on ollut myös hyvä mah­dol­li­suus ope­tel­la suo­men kiel­tä, Kata­rii­na Sar­te­suo tote­aa.

Kysyt­täes­sä, mikä työ­teh­tä­vä on ollut mie­lui­sin, Nader ei osaa vali­ta yhtä.

- Kaik­ki teh­tä­vät ovat olleet muka­via.


Valmennusympäristö Kupari

Outo­kum­mun Van­hal­la Kai­vok­sel­la sijait­se­van Val­men­nusym­pä­ris­tö Kupa­rin pal­ve­lu­ja ovat voh­ve­li­kah­vio ja Kierto&Kirppis- kirp­pu­to­ri, johon voi myös lah­joit­taa tava­roi­ta. Kupa­ris­sa jae­taan myös hävik­ki­ruo­kaa.

Ajan­koh­tai­set tie­dot ja aukio­loa­jat voi tar­kis­taa Val­men­nusym­pä­ris­tö Kupa­rin sivuil­ta Val­men­nusym­pä­ris­tö Kupa­ri — Outo­kum­mun kau­pun­ki

Kuparin vohvelikahvio
Kupa­rin voh­ve­li­kah­vio
Kierto&Kirppis
Kierto&Kirppis

Maa­han­muut­ta­ja­na Outo­kum­mus­sa ‑jut­tusar­jas­sa ker­rom­me outo­kum­pu­lai­sis­ta maa­han­muut­ta­jis­ta ja heil­le suun­na­tuis­ta pal­ve­luis­ta. Haas­tat­te­lut, teks­tit ja kuvat on tuot­ta­nut tra­de­no­mio­pis­ke­li­ja Rii­na Turu­nen yhteis­työs­sä ELO-hank­keen kotou­tu­mi­soh­jaa­ja Jen­na Mono­sen kans­sa.

EU osarahoittama logo.
ELO-hankkeen logo

Lisää ajankohtaisia uutisia